Koalicja dla Życia i Rodziny
Koalicja dla Życia i Rodziny, jest platformą współpracy środowisk zaangażowanych w obronę życia i rodziny. W skład Koalicji wchodzą m.in.: Fundacja „Głos dla Życia”, Fundacja „Życie i Rodzina”, Polskie Stow. Obrońców Życia Człowieka, Instytut ORDO CARITATIS, Fundacja „Misja: Służba Rodzinie”, Instytut Analiz Płci i Seksualności "Ona i On", Stowarzyszenie na rzecz NPR, Fundacja Świętego Benedykta, Fundacja „Słowo”, Stowarzyszenie Rodzice Chronią Dzieci, Stow. Rodzin Wielodzietnych Warszawy i Mazowsza.
Koalicja dla Życia i Rodziny obecnie jest w trakcie przekształcenia fundacyjnego, koalicja wyrosła z działającej od 2012 Fundacji Życia i Rodziny i działającego od 2013 Instytutu Ordo Caritatis i środowiska Chrześcijańskiego Kongresu Społecznego.
Od lat prowadzimy różne projekty np. Tak dla Życia – prezentujemy banery w różnych miejscach w Polsce z pozytywnym przekazem o pięknie życia od poczęcia, obecnie rozprowadzamy ulotki informacyjne skierowane szczególnie do uchodźców z Ukrainy, zawierające m.in. informację o wsparciu dla matek brzemiennych, pt. „Polska chroni życie człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci”.
22 października 2022 r. zorganizowaliśmy sympozjum "Polska Konstytucja po stronie życia", w drugą rocznicę orzeczenia przez TK niezgodności z Konstytucją RP dopuszczalności tzw. aborcji eugenicznej. Prelegentami byli m.in Poseł dr Bartłomiej Wróblewski, marszałek Marek Jurek, dr Paweł Wosicki.
Wraz z Instytutem „Ordo Iuris” zainicjowaliśmy obywatelski projekt ustawy „Tak dla rodziny, nie dla gender”, mający na celu wypowiedzenie Konwencji Stambulskiej i zastąpienie jej Konwencją Praw Rodziny. Pod projektem podpisało się ponad 150 tys. Polaków.
Współorganizujemy i wspieramy marsze w obronie życia i rodziny. I tak w 2019 r. z Fundacją Św. Benedykta współorganizowaliśmy Narodowy Marsz Życia, który łączył środowiska za życiem w tym wspólnym dziele. Stanowił on centralny punkt obchodów Dnia Świętości Życia i Narodowego Dnia Życia. Pamiętamy, że ustanowienie w Polsce Dnia Świętości Życia i państwowego święta – Narodowego Dnia Życia – było odpowiedzią na apel i prośbę Św. Jana Pawła II, zawartą w encyklice „Evangelium Vitae”, aby „corocznie, w każdym kraju obchodzono Dzień Życia. Jego podstawowym celem jest budzenie w sumieniach, w rodzinach, w Kościele i w społeczeństwie świeckim wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i w każdej kondycji: należy zwłaszcza ukazywać, jak wielkim złem jest przerywanie ciąży i eutanazja”.
Także w trudnym okresie w 2021 r. - 2022 r., udało się zjednoczyć wiele inicjatyw i pomimo pandemii i innych przeciwieństw, współorganizować w kolejne Narodowe Marsze dla Życia i Rodziny.
Przedsięwzięcia realizowane przez nas mają przekaz pozytywny i nie są agresywne. Dzięki takiemu podejściu zyskaliśmy poparcie wielu osób, nawet tych niezdecydowanych czy nie mających do tej pory zdania na tematy związane z obroną życia.
Nie tyle chodzi nam o utwierdzanie przekonanych, co zmianę postaw, dlatego posługujemy się pozytywnym przekazem i chcemy zawsze przypominać o datach takich jak 24 marca Narodowy Dzień Życia, 25 marca Dzień Świętości Życia, 14 kwietnia - Rocznica Chrztu Polski.
Naszym celem jest też ciągłe przypominanie, że prawo do życia od poczęcia nie jest sprawą wyznaniowa, ale wyprowadza się ja wprost z Konstytucji RP. Dlatego wciąż przypominamy orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, to z 28 maja 1997, gdzie stwierdzono, że pierwszym nakazem państwa prawa musi być „respektowanie życia ludzkiego od początków jego powstania”, bo życie człowieka „musi pozostawać pod ochroną konstytucyjną w każdym stadium jego rozwoju”, jak i orzeczenie z 22 października 2020, w którym TK uznał za niezgodną z Konstytucją RP tzw. przesłankę eugeniczną.