Relacja z Konferencji „TAK dla życia - w obronie kobiet”

To było bardzo cenne spotkanie osób, którym na sercu leży ochrona życia nienarodzonych. W poniedziałek 24 marca 2025 roku, czyli w Narodowy Dzień Życia, w Sejmie odbyła się konferencja „TAK dla życia - w obronie kobiet”. Spotkanie to zostało zorganizowane wspólnie przez Parlamentarny Zespół na rzecz Życia i Rodziny oraz Koalicję dla Życia i Rodziny. W konferencji uczestniczyło około stu dwudziestu osób, które przybyły do Warszawy z różnych stron Polski. Byli to parlamentarzyści, działacze organizacji pro-life, naukowcy oraz rodacy, którzy chcą chronić życie nienarodzonych.

Przesłanie na początek

Konferencję otworzył przewodniczący Parlamentarnego Zespołu na rzecz Życia i Rodziny poseł Piotr Uściński z Prawa i Sprawiedliwości. Po krótce przedstawił on założenia konferencji oraz idee przyświecającej jej organizatorom. Podkreślił on, że prawo do życia, zapisane w polskiej Konstytucji, wynika z godności, jaką ma każdy człowiek. I niezależnie od ludzkich poglądów, jest ona również zapisana w różnych systemach filozoficznych.

Następnie prowadzenie obrad przejęła Lidia Sankowska-Grabczuk. Przedstawicielka Koalicji dla Życia i Rodziny na wstępie przedstawiła Przesłanie na Narodowy Dzień Życia, pod którym podpis złożyli przedstawiciele około czterdziestu organizacji, których działalność koncentruje się wokół ochrony życia.

Oto treść odczytanego dokumentu:

„Stop bezkarnemu łamaniu prawa do życia”
Przesłanie na Narodowy Dzień Życia zainicjowany przez Koalicję dla Życia i Rodziny

W sejmowej uchwale ustanawiającej 24 marca jako Narodowy Dzień Życia czytamy, że: "Dzień ten powinien stać się okazją do narodowej refleksji nad odpowiedzialnością władz państwowych, społeczeństwa i opinii publicznej za ochronę i budowanie szacunku do życia ludzkiego, szczególnie ludzi najmniejszych, najsłabszych i zdanych na pomoc innych. W świetle tej uchwały należy dziś zapytać, czy i jak w Polsce respektowane jest prawo do życia, zapisane w Konstytucji i obowiązujące w ustawie, chroniącej życie ludzkie od momentu poczęcia. Czy obowiązujące prawodawstwo w tej materii jest respektowane? Czy stało się martwą literą? Pytania te nasuwają się szczególnie wobec bezkarności osób i grup wprost nawołujących do łamania prawa i je w sposób jawny łamiących. Rażącym przykładem takiego postępowania jest choćby działalność aktywistek organizacji Aborcyjny Dream Team, które ostentacyjnie lekceważą prawo i reklamują swoje aborcyjne usługi. Licząc na bezkarność, posuwają się do prowokacji, jaką jest na przykład otwarcie nielegalnej aborcyjnej przychodni aborcyjnej Abotak w bezpośrednim sąsiedztwie Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. Propagują uśmiercanie dzieci, skazują kobiety na cierpienia po aborcji.

Na tak zuchwałe łamanie prawa nie może być przyzwolenia. Dlatego apelujemy do pań i panów posłów o podjęcie stanowczych kroków, zmierzających do szybkiej likwidacji przychodni Abotak, ukarania winnych pomocnictwa w aborcji, a także rozbicia grupy przestępczej jaką jest niewątpliwie organizacja Aborcyjny Dream Team.

Zdajemy sobie sprawę, że przestępcza działalność osób jawnie nawołujących do łamania prawa chroniącego życie jest związana z poczuciem bezkarności, jakie dają tak zwane wytyczne Ministerstwa Zdrowia i Prokuratora Generalnego, przyzwalające na tego typu zachowania. Dlatego ponownie apelujemy do prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o interwencję i wykorzystanie przysługujących mu prerogatyw w celu uchylenia tych niekonstytucyjnych i bezprawnych rozporządzeń, godzących zarówno w prawo do życia dziecka poczętego, jak i prawo kobiety do ochrony macierzyństwa. Wzywamy polityków do stanowczych działań zmierzających do przywrócenia praworządności, a wszystkich, dla których prawo do życia jest fundamentalną wartością o angażowanie się w różne formy sprzeciwu i protestu. Jednocześnie solidaryzujemy się ze wszystkimi, którzy takie działania podejmują. Dziś szczególnie z protestującymi i modlącymi się w okolicy aborcyjnej przychodni Abotak. Ratujmy nienarodzone dzieci! Ratujmy kobiety przed cierpieniem po aborcji!

Zachęcamy także wszystkich do udziału w Narodowym Marszu Życia, który przejdzie ulicami Warszawy 27 kwietnia tego roku. Niech będzie on po raz kolejny wielką afirmacją naszych wartości, takich jak życie, rodzina, solidarność z najsłabszymi, zwłaszcza dziećmi zagrożonymi unicestwieniem w łonach matek. Niech będzie także mocnym znakiem sprzeciwu wobec wszystkich działań wymierzonych w prawo do życia, w prawa rodziny, zwłaszcza te wychowawcze, ale i w prawa narodu do wolności i samostanowienia o sobie, co w tysięczną rocznicę koronacji Bolesława Chrobrego ma szczególną wymowę.

Jakich zmian oczekuje Polska?

Po słowie wstępnym, przedstawionym przez Lidię Sankowską-Grabczuk, głos zabrały dwie panie poseł należące do Parlamentarnego Zespołu na rzecz Życia i Rodziny. Agata Wojtyszek zaprezentowała prelekcję „Wartości wielopokoleniowej Rodziny”. W trakcie swojego wystąpienia zwróciła ona uwagę na korzyści płynące z dorastania dzieci w rodzinnym gronie, w którym obok rodziców, młodsze pokolenia mają kontakt także z babciami i dziadkami, mogącymi odegrać dużą rolę w procesie wychowawczym.

Następnie głos zabrała poseł Agnieszka Górska, która przygotowała wystąpienie „Feminizm jako narządzie do walki ideologicznej w XXI”. W jego trakcie przedstawione zostały idee, którymi kierują się współczesne feministki. Obecna walka o tak zwane prawa kobiet tak naprawdę stanowi ogromne zagrożenie dla pań. Feministki, które skupiają się na walce o jak najszerszy dostęp do aborcji, odeszły bowiem daleko od pierwotnych przekonań sufrażystek, który przed wielu laty starały się o poprawę losu kobiet.

Kolejnym mówcą podczas konferencji był Wojciech Zięba, prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, który przedstawił założenia społecznej kampanii „Aborcja nie jest OK”. Jest to odpowiedź na działalność środowisk aborcyjnych, które na polskich ulicach prowadziły akcję promującą zabijanie dzieci nienarodzonych.

Następnie Paweł Wosicki z Fundacji Głos dla Życia przedstawił wystąpienie „Powrót do źródeł - czyli jak powstrzymać demograficzne tsunami”, w którym przedstawił zatrważające dane demograficzne dotyczące naszego kraju. I tak w 2011 roku urodziło się w Polsce 388 tysięcy dzieci, a w 2024 roku było to już tylko 250 tysięcy. Natomiast prognozy na kolejne lata są bardzo niepokojące, bo w 2030 roku ma przyjść na w naszym kraju na świat jedynie 100 tysięcy, a w 2040 roku jedynie 47 tysięcy dzieci. Prelegent zwrócił uwagę na to, że dla poprawy sytuacji demograficznej w Polsce konieczna jest zmiana polityki państwa i zdecydowanie większe wsparcie dla rodzin wielodzietnych, bo to właśnie one mogą w przyszłości w pewnym stopniu zahamować niekorzystny trend spadku ludności w naszym kraju.

Kolejnym punktem konferencji było zaproszenie na Narodowy Marsz Życia. Główny organizator tego wydarzenia - Bogusław Kiernicki z Fundacji Świętego Benedykta zachęcał, żeby licznie pojawić się 27 kwietnia w Warszawie, żeby zamanifestować przywiązanie Polaków do ochrony życia i tradycyjnych wartości.

Medyczne spojrzenie na dramat aborcji

W części konferencji pod tytułem „Aborcja a zdrowie kobiety” głos zabrali przedstawiciele świata medycznego. W swoim wystąpieniu „Wpływ aborcji na zdrowie prokreacyjne kobiety” dr n.med. Ewa Ślizień-Kuczapska wskazywała na zagrożenia dla kobiecego organizmu, jakie wiążą się z przerywaniem ciąży. Wśród nich są rosnące ryzyko raka piersi czy chorób sercowo-naczyniowych.

Psychiatra prof. Paweł Mierzejewski przygotował prelekcję „Aborcja a zdrowie psychiczne - czy przesłanka psychiatryczna do aborcji jest uzasadniona?”. Przedstawił on wyniki badań, które jasno wskazują na to, że kobiety, które dokonują aborcji częściej cierpią na zaburzenia psychiczne i mają większe ryzyko popełnienia samobójstwa, natomiast zabicie nienarodzonego dziecka nie zmniejsza ryzyka targnięcia się na swoje życie przez matkę. Specjalista w dziedzinie psychiatrii podkreślił, że depresję w trakcie ciąży można i należy leczyć. Nie istnieją także żadne badania, które pokazują korzyści dla zdrowia psychicznego, związane z zabiegiem aborcji. Większość opracowań naukowych wykazuje natomiast statystycznie istotny związek pomiędzy aborcją a zwiększoną częstotliwością występowania lęku, depresji, stosowania substancji psychoaktywnych, objawów traumy i zaburzeń snu. - Nie ma żadnego medycznego i naukowego uzasadnienia do wydawania zaświadczeń przez lekarzy psychiatrów o wskazaniach do aborcji z powodu ciąży - zakończył prof. Paweł Mierzejewski.

Wystąpienie „Aborcja trucizna dla serc i umysłów” przedstawił prof. Bogdan Chazan, który wskazał jak negatywny wpływ na społeczeństwo ma zabijanie dzieci nienarodzonych. Ten proceder niszczy pokój społeczny, dzieli ludzi, tematyka aborcyjna jest wykorzystywana też do osiągania politycznych celów. W środowisku medycznym nakaz wykonywania aborcji prowadzić może do duchowego i emocjonalnego wyjałowienia personelu, który powołany jest przecież do ratowania życia, a nie zadawania śmierci. Lekarz wskazał również na manipulacje w mediach dotyczące tematyki aborcji, które aborcję pokazują jako coś pozytywnego dla życia kobiety. Prof. Bogdan Chazan na koniec zakończył z optymizmem, ze wierzy iż ludzkość dojrzeje do tego, żeby odstąpić od wykonywania aborcji, tak jak zakończyły się już choćby czasy nieludzkiej segregacji rasowej.

Psychiatra i terapeuta lek. med. Artur Mnich przedstawił „Obraz zespołu poaborcyjnego”. Jego objawami jest między innymi wracanie do zdarzeń traumatycznych, na przykład we snach. U kobiety, która dokonała aborcji, występuje często ponowne odtwarzanie tragedii i depresja. Inne symptomy to unikanie wspomnień związanych z zabiciem dziecka lub nadpobudliwość, żal po stracie, wina, lęk, wstyd, negatywny obraz siebie, a także zakłócenie funkcjonowania w relacjach, w tym z ojcem zabitego dziecka.

Prelekcję „Aborcja - możliwości pomocy kobietom po stracie dziecka w
prenatalnym okresie jego rozwoju” przedstawiła prof. Maria Ryś. Wskazała ona na ogromną rolę przebaczenia, jakie ma ono do odegrania nie tylko w przypadku kobiet, które dokonały aborcji, ale i mężczyzn, przeżywających zabicie dziecka. Wielu z nich pomaga dopiero świadomość, że pomimo śmierci zadanej przez lekarza, dzieci te mają życie w Bogu.

Wszechstronna pomoc 

Ostatnią częścią konferencji były wystąpienia przedstawicieli organizacji za życiem w obronie kobiet. Maria Małgorzata Kozieł z Winnicy Racheli opowiedziała, jak wygląda „Pomoc dla osób, które bezpośrednio lub pośrednio uczestniczyły w aborcji i odczuwają jej skutki". Wspólnota ta prowadzi rekolekcje, które pomagają kobietom, ale i mężczyznom, pojednać się z sobą i z Bogiem, po zabiciu dziecka. Damian Dekowski z Fundacji Kłos zaprezentował program „Powrót i odnowa", który stanowi połączenie terapii psychologicznej z formą rekolekcji dla osób, które mierzą się ze świadomością zabicia nienarodzonego dziecka.

W panelu dyskusyjnym na zakończenie konferencji wzięli udział: Anna Piotrowska z Fundacji Małych Stópek, Katarzyna Gęsiak z Ordo Iuris i Centrum Życia i Rodzinie, Magdalena Korzekwa-Kaliszuk z Fundacji Grupa Proelio oraz Wojciech Zięba z Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka. Osoby te przedstawiły działalność swoich organizacji między innymi w zakresie pomocy niesionej kobietom, które będąc w ciąży, mogą rozważać przeprowadzenie aborcji. Wsparcie to dotyczy bardzo wielu różnorodnych aspektów, zarówno rozwiązywania codziennych problemów życiowych, jak i trudnych rozwiązań prawnych.

    Nasza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies, w celu usprawnienia jej działania i dla celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce.
    Rozumiem, nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia.

    Wejdź na portal Koalicji