"Głos kobiet": Planowanie czasu w rodzinie
W jedenastym odcinku „Głosu Kobiet” Lidia Sankowska-Grabczuk gościła Annę Wardak. To szczęśliwa mama dziesięciorga dzieci, liderka Akademii Familijnej, współautorka - wraz z mężem - praktycznego poradnika dla rodziców pt. "Spokojnie, dacie radę!". Głównym tematem programu było planowanie czasu w rodzinie.
Bez modlitwy ani rusz
Współcześnie w wielu rodzinach często możemy usłyszeć użalanie się na brak czasu na takie, czy inne obowiązki lub aktywności życiowe. W tym aspekcie Anna Wardak daje świadectwo tego, jak relacja z Panem Bogiem sprzyja właściwej realizacji planu dnia. - Mogę powiedzieć o swoim doświadczeniu i o takiej głębokiej mądrości. Uważa się, że kiedyś ludzie na wsi byli ciemni, nieoświeceni, a teraz nowoczesność kontra ciemnogród. Ale jednak mieli oni takie powiedzenie, że jeśli Pan Bóg jest na pierwszym miejscu, to wszystko jest na swoim miejscu. I jak się nad tym zastanowić, to w tym jest ogromna mądrość. Jeżeli człowiek ma świadomość, że ten czas dostał od Pana Boga i nie jest jego właścicielem, tylko zarządcą, że został powołany do czegoś, że idzie jakąś drogą, a nie kręci się w kółko, to wtedy nabiera innej perspektywy - mówi.
Anna Wardak przedstawia także pewną anegdotę o planowaniu czasu, której warto wysłuchać oglądając poniższy odcinek. Potem jeszcze raz wskazuje na wartość relacji z Bogiem. - Chodzi o te priorytety, żeby nie tylko je deklarować, ale potem faktycznie je realizować. Jeżeli mówimy, że Pan Bóg jest dla nas na pierwszym miejscu i jeśli tak jest, to wszystko będzie na właściwym miejscu, to zacznijmy od tych rzeczy, które są poświęcone Panu Bogu. Ja mogę powiedzieć o sobie - przede wszystkim codzienna msza święta i modlitwa osobista - podkreśla i daje świadectwo swojego życia wiarą.
Nauka dobrych nawyków
W dalszej części rozmowy pojawia się wątek uczenia dzieci nie tylko dobrego planowania czasu, ale i odpowiedzialności oraz dobrych przyzwyczajeń. Anna Wardak zdradza, jak to funkcjonuje w jej wielodzietnej rodzinie, w której obowiązuje system dyżurów. - Jest cala tabelka powieszona, imiona dzieci i ileś rzeczy do zrobienia, które są przecież w każdym domu podobne. Dobra mama jest jak dobra menadżerka, która potrafi delegować zadania - podkreśla.
- Dyżury domowe uczą dzieci różnych umiejętności praktycznych, na przykład wkładania naczyń do zmywarki. Mamy też takie teamy kulinarne, które przez cały tydzień są odpowiedzialne za posiłki, więc najpierw muszą zaplanować zakupy, potem zaplanować czas posiłków - prezentuje pomysł Anna Wardak.
Mama dziesięciorga dzieci zwraca uwagę na to, jak system dyżurów nie tylko kształtuje i uczy dzieci, ale i wspiera rodziców. - Dyżury u nas w domu trwają miesiąc, więc to ma tę zaletę, że dziecko zdąży się już nauczyć coś robić dobrze, ale też zdąży znudzić swoim dyżurem. To jest tworzenie tych dobrych nawyków i to bardzo poprawia atmosferę w domu, bo nie ma ciągłych dyskusji. Jakie jest pytanie zasadnicze każdego dziecka, które ma chociaż jednego brata albo siostrę? - Dlaczego ja? - Dlatego, że masz dyżur. - Dlaczego obiad teraz, gdy się dobrze bawię? - Bo jest pora obiadu. Te zasady, dyżury, obowiązki bardzo porządkują życie i wzmacniają autorytet rodzica, bo czasami wystarczy pokazać tabelkę z dyżurem i nie trzeba ciągle powtarzać - zaznacza.
Po więcej pomysłów na wychowanie dzieci i budowanie dobrych relacji w rodzinie warto sięgnąć do praktycznego poradnika dla rodziców, którego autorami są Anna i Janusz Wardakowie. Nosi on tytuł "Spokojnie, dacie radę!".
Program "Głos Kobiet". Kobiecy świat pełen siły, solidarności i rozwoju
"Głos Kobiet" to docelowo cotygodniowy program społeczny prowadzony przez Lidia Sankowska-Grabczuk we współpracy m.in z Anna Targońską.
Co tydzień w niedzielę o 9:00 rano zabieramy Cię w podróż przez najważniejsze tematy społeczne, kościelne, kulturalne i biznesowe. W programie znajdziesz wywiady z ekspertami, praktyczne porady dotyczące życia codziennego i kariery, a także refleksje na temat Ewangelii.
Naszym celem jest motywowanie, edukowanie i wspieranie kobiet w ich codziennych wyzwaniach. Każdy odcinek to dawka wiedzy, inspiracji i duchowej refleksji, która pomaga nie tylko śledzić bieżące wydarzenia, ale także rozwijać siebie i swoje pasje.
Zapraszamy do naszego kobiecego świata pełnego siły, solidarności i rozwoju!
Premiera w niedzielę o 9:00 na kanale YouTube Koalicji dla Życia i Rodziny.